Muminki. Zebrane

Dlaczego książka pt. “Muminki. Zebrane. Tom 1” Tove Jansson jest ponadczasowa?

Posted On
Posted By Bogdan

Seria opowieści o Muminkach jest jedną z najbardziej znanych lektur dla dzieci napisanych w Finlandii, a ich autorzy często należą do grona wybitnych twórców nordyckiego kręgu kulturowego, takich jak Hans Christian Andersen (Dania) czy Astrid Lindgren (Szwecja). Historie te zaczęły powstawać pod koniec lat 30. W zamyśle pisarzy i ilustratorów miały one być remedium na smutną rzeczywistość okresu wojny. Możemy je znaleźć w książce pt. “Muminki. Zebrane. Tom 1” Tove Jansson.

Jak przedstawia się ta książka od strony graficznej?

Postacie te były obecne na polskim rynku wydawniczym od 1964 roku. Wydawnictwo “Nasza Księgarnia”. Najnowsze wydanie pt. “Muminki. Zebrane. Tom 1” Tove Jansson wyszło niedawno. Postacie zostały przedstawione na tle baśniowego krajobrazu, z wykorzystaniem naturalnych elementów przyrody, takich jak góry i bezkresne morze. Zdjęcie na okładce było zazwyczaj wariacją wybranej ilustracji intertekstualnej. Ilustracje T. Janssona są integralną częścią narracji i może każdego zafascynować ich:

  • dynamika,
  • ekspresja,
  • humor sytuacyjny.

Jak słusznie zauważył jeden z krytyków, między rysunkami a tekstem istnieje szczególna intymność. Poszczególne tomy opatrzone są oryginalnymi mapami miejsc akcji, przypominającymi średniowieczne ryciny.

Dlaczego warto czytać opowieści o Muminkach dzieciom?


Fenomen popularności Muminków w naszym kraju przejawia się na wiele sposobów. Pozycje z tej serii należą do najczęściej wznawianych utworów literackich dla dzieci i młodzieży. Obecność uroczych trolli w naszej codziennej kulturze jest wielopoziomowa. Świadczą o tym recenzje poszczególnych tomów, liczne adaptacje teatralne i filmowe, a także obecność tych bohaterów w polskim Internecie. Urok postaci stworzonych przez T. Janssona może wynikać z niezwykłości elementów naszego otoczenia i tęsknoty za życiem opartym na zasadach wzajemnej tolerancji i miłości. Ważne miejsce w literaturze poświęconej tym dziełom zajmują studia porównawcze. Utwory T. Janssona zestawiono z klasycznymi dziełami polskiej literatury dziecięcej w ogóle, podkreślono też ich osobisty charakter oraz ogromne walory edukacyjne. Sukces tej serii wynika głównie z jej autentyczności, która sprawia, że jest to wciągająca lektura zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Przekazywanie wiedzy na ten temat jest więc dialogiem międzypokoleniowym i nie ogranicza się jedynie do perspektywy dziecka.

 

Related Post