Kategorie części samochodowych

https://sklep.skoda.pl/

Zakup odpowiedniej części samochodowej może okazać się nie lada wyzwaniem. Najczęściej, największe problemy z zakupem części samochodowych mają kobiety – choć od tej reguły oczywiście istnieją wyjątki. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni dość często decydują się na zlecenie zakupu części samochodowych swoim mechanikom. Nie ma w tym nic dziwnego, tym bardziej, że bardzo często dowiadujemy się o tym, którą część należy wymienić już po odstawieniu samochodu do mechanika. Niemniej każdy kierowca powinien choć w minimalnym stopniu zdawać sobie sprawę z tego, czego jego auto potrzebuje i z czego się składa. Oczywiście nie każdy z na musi znać budowę silnika, ale niekiedy warto wiedzieć jaki olej silnikowy znajduje się w naszym aucie, czy jakiego rodzaju amortyzatory posiada nasz samochód. Podstawowa wiedza z zakresu motoryzacji w dużym stopniu ułatwia życie każdego kierowcy.

Kategorie części samochodowych

Części samochodowe można podzielić względem kilku kategorii. Do podstawowych z nich należą m.in.

części elektryczne, części związane z nadwoziem i elementami karoserii, części silnika, części niezbędne przy układzie hamulcowym, czy części zawieszenia i amortyzacji.

  • Każdy samochód, bez względu na wiek, jest wyposażony w części elektryczne. Oczywistym jest, że im nowszy samochód, tym tych części będzie więcej. Współczesne samochodowy są bowiem niezwykle zelektryzowane. Za przykład może posłużyć chociażby sposób otwierania szyb. W starszych samochodach, szyby otwierane były ręcznie. Dzisiaj już każde auto wyjeżdzające z salonu jest wyposażone w elektryczny systemy otwierania szyb (zarówno przednich, jak i tylnych). W kategorii „elektryka” można odnaleźć takie części samochodowe jak adaptery, bezpieczniki, ciśnieniomierze, gniazda, mechanizmy napędowe, odłączniki i prostowniki, przełączniki, przewody, a także stacyjki, czy coraz popularniejsze systemy cofania.
  • Druga niezwykle ważna kategoria części samochodowych to filtry. Pośród nich warto wyróżnić filtry powietrza, filtry paliwa, czy filtry oleju.

  • Każdy nowszy model samochodu jest wyposażony w klimatyzację. To element wyposażenia samochodu, który składa się z kilku istotnych elementów m.in. filtrów, zaworów, czujników ciśnienia, parownika, skraplacza i wentylatora.
  • Kolejna niezwykle ważna kategoria części samochodowych to układ hamulcowy. W tej kategorii odnajdziemy takie części jak hamulce tarczowe i bębnowe, tarcze i klocki hamulcowe, pompy hamulcowe, zbiorniki płynu hamulcowego, przewody układów hamulcowych, czy odpowietrzniki hamulców.
  • Oprócz wymienionych części samochodowych, każde auto jest wyposażone również w inne, niezwykle istotne elementy m.in. części silnika, sprzęgło, układy chłodzenia, skrzynie biegów, czy systemy komfortu.

.