Odpowiednie obuwie robocze i jego specyfika

spa.wpodróży.org.pl Ochrona głowy https://www.optimumbhp.pl/

Za pomocą takich elementów odzieży BHP jak kurtki i kombinezony robocze czy spodnie można skutecznie chronić sporą powierzchnię ciała pracownika przed różnymi potencjalnie groźnymi czynnikami. To jednak jasne, że strój człowieka, również pracującego, nie składa się tylko z nich. Szalenie istotne jest także odpowiednie obuwie. Stanowi ono istotny element w ramach odzieży BHP jako takiej, a jednocześnie mamy do czynienia z pewną specyfiką.

But roboczy różni się bowiem znacząco od tego, który nosimy na co dzień. Pod tym względem nie odbiega od innych akcesoriów, jakie są stosowane przez zatrudnionych na budowie czy w zakładach przemysłowych o rozmaitym profilu. Pojawia się pytanie, na jaką konkretnie opcję się zdecydować? Rynek w zakresie obuwia roboczego, określanego także mianem obuwia bezpiecznego, jest szeroki i stale się poszerza. Można znaleźć modele przypominające do złudzenia zwykłe obuwie sportowe, jednakże to tylko pierwsze wrażenie.

Przykładowo but roboczy w miejscu, w którym na ziemię mogą upadać ciężkie i twarde elementy, powinien być zaopatrzony w stalowe podnoski. Mają one za zadanie zabezpieczyć palce oraz stopę pracownika przed urazem. To jeden z najbardziej istotnych elementów w ramach obuwia bezpiecznego. Tak zwana „blacha” to coś, na co warto zwracać uwagę.

Cechy podeszwy i wnętrza butów W określonych miejscach pracy wskazane jest, aby buty robocze były odporne na wyładowania elektrostatyczne i by same ich nie generowały. Tu także trzeba zwracać uwagę na opisy zamieszczone przez producenta i naturalnie na zgodność z normami BHP. Zazwyczaj na podeszwie znajduje się też słowna informacja na ten temat w języku angielskim. Idąc dalej, podeszwa w obuwiu roboczym może być odporna na działanie kwasów oraz olejów.

Jest to wskazane w miejscach, w których pracuje się z chemikaliami o takim charakterze. Cechy antypoślizgowe i związana z tym struktura „bieżnika” podeszwy to chyba kwestia najzupełniej oczywista. Odnośnie materiałów, z jakich wykonane są buty robocze, dostępnych opcji jest sporo. Całkiem często w przystępnej cenie znaleźć można modele z cholewami ze skóry naturalnej.

Poza tym spotyka się także tworzywa syntetyczne, w tym różne warianty skór ekologicznych. W przypadku modeli dedykowanych do pracy na zewnątrz zimą, ważne jest ocieplenie. Wewnątrz buta znajduje się więc warstwa ocieplająca z włókien poliestrowych lub akrylowych, a czasami z naturalnej wełny. Użyte materiały mają rzecz jasna przełożenie na cenę obuwia.