Prawo ma różne dziedziny

dobry prawnik prawo pracy Adwokat Piotr Mikołajczak

Jeżeli interesujemy się różnymi zagadnieniami, które związane są z prawem i myślimy czy nie związać się z nim zawodowo, to powinniśmy sobie na początek uświadomić, że prawo ma różne odgałęzienia, a co się z tym wiąże, powinniśmy się zastanowić, w którym z nich chcemy się specjalizować. Wówczas może się okazać, że wybierzemy dla siebie taką dziedzinę, która będzie nam proponowała największy rozwój, albo taką, w której będziemy mogli liczyć na największą liczbę klientów.

Karne czy rodzinne?

Warto się przede wszystkim zastanowić, czy bardziej nas interesuje prawo karne czy jednak rodzinne.

W tym pierwszym będziemy bronić, albo oskarżać ludzi, którzy dopuszczali się różnych kradzieży, bójek, a nawet morderstw, albo po prostu są o to oskarżani, choć są niewinni. W tym drugim, będziemy musieli się liczyć z tym, że będziemy decydować o życiu rodzin, o tym kto jakie ma mieć alimenty, kto ma podczas rozwodu zachować większe prawa do dzieci czy może rodzice mają je mieć równe. Oczywiście ostateczną decyzję będzie podejmował sąd, jednak my będziemy musieli zrobić wszystko, aby go przekonać do naszej propozycji, do tego aby stanął po naszej stronie, a co się z tym wiąże, także po stronie naszego klienta.

Prawo podatkowe i pracy

O ile z pewnością większość z nas, nawet tych nie związanych z prawem wie, że istnieje takie coś jak prawo pracy, o tyle już nie każdy musi wiedzieć, że istnieje prawo podatkowe. W tym drugim przypadku sprawdza się, czy firmy i osoby prywatne postępują zgodnie z prawem, czy wpłacają na rzecz państwa tyle pieniędzy ile powinni. To ważne, bo wówczas będziemy mieli pewność, że wszystko odbywa się tak jak powinno, a zasady prawa są szanowane.

W tym drugim przypadku może się okazać, że będziemy stali po stronie pracownika, który będzie chciał udowodnić, że został niesłusznie zwolniony, albo po stronie pracodawcy, który będzie próbował wykazać, że zwolnienie było słuszne i wszystko odbyło się w taki sposób, jak należy. Najważniejsze jest tutaj to, aby uświadomić sobie, że prawo ma wiele różnych gałęzi, że czasami są one na przeciwległych biegunach, innym razem w mniejszym lub większym stopniu mogą się przenikać. Dlatego, tak ważne jest to, aby dokładnie się zastanowić, z którym prawem chcemy się związać, z którym chcemy poznać się bliżej.

Zwłaszcza, że potrzeba tutaj ogromnego zaangażowania, a więc będziemy musieli robić wszystko, aby być tutaj na bieżąco z tego typu informacjami, bo tylko wówczas będziemy potrafili w odpowiedni sposób zastosować dane prawo.