Przykłady i cechy elementów stroju roboczego

zawodowe.chorobywpodrozy.com.pl Ochronna odzież robocza - ubrania bhp najwyższej jakości

Asortyment sklepów oraz hurtowni oferujących odzież BHP jest bardzo szeroki. Poza samymi elementami stroju znaleźć tam można również szereg akcesoriów dodatkowych, jakie w pewnych sytuacjach mają bardzo duży wpływ na to, w jaki sposób wykonywane są obowiązki i czy ciało pracownika, jego zdrowie oraz życie nie są narażone na uszczerbek. Weźmy za przykład słuch. Dzięki specjalnym nausznikom lub zatyczkom można ochronić uszy przed nadmierną ekspozycją na hałasy, jakie bywają normą w środowisku roboczym.

Należy w tym zakresie stawiać na rozwiązania wysokiej jakości, ponieważ tylko one zapewnią ochronę na należytym poziomie, eliminując wszelkie problemy związane z nadmiarem decybeli w otoczeniu pracowników. Jednak strój roboczy to przede wszystkim odpowiedni ubiór, który wszelkie dodatkowe elementy jedynie uzupełniają. Jakie są zatem najbardziej typowe przykłady w zakresie odzieży BHP, na które opłaca się zwrócić uwagę? Na pewno warto wymienić spodnie robocze. Przydatne między innymi na budowie.

Z uwagi na dużą liczbę kieszeni i przegródek da się w nich łatwo schować wszystkie niezbędne narzędzia oraz inne przedmioty. Podobnie rzecz się ma z kurtkami roboczymi, w których przestrzeni na wiele istotnych rzeczy również zabraknąć nie może. Odnośnie materiałów – im bardziej wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu tkaniny, tym lepiej. Kombinezony, rękawice.

Bardzo ciekawą i ważną pozycją w zakresie odzieży BHP są tak zwane kombinezony robocze. Dzięki nim można pokryć zdecydowaną większość powierzchni ciała pracownika z wyjątkiem dłoni, stóp oraz głowy. Tego typu strój jest bardzo wskazany w przypadku wykonywania prac w środowisku o dużym zapyleniu. Mamy tu na myśli w pierwszej kolejności zakłady lakiernicze lub takie, w których wykonuje się zadania związane ze szlifowaniem lub cięciem materiałów pylących.

Kombinezon jest nieodzowny również przy pracach z wełną mineralną (szklaną i skalną), ponieważ również ona ma tendencję do generowania sporych ilości pyłu o silnie drażniącym wpływie na skórę. Podczas wykonywania niektórych zadań bardzo wskazane są także odpowiednie rękawice robocze. Ich głównym zadaniem jest ochrona dłoni pracownika przed uszkodzeniem ciała, podrażnieniami, zabrudzeniem czy oparzeniem. Tu mamy do czynienia ze sporym zróżnicowaniem, albowiem w rynkowej ofercie dostępne są rozmaite modele rękawic BHP.

W zależności od konstrukcji oraz użytych do produkcji materiałów wykazują one różny stopień ochrony przed określonymi czynnikami. Kupując je, zawsze trzeba dostosować wybór do warunków panujących w miejscu pracy.