Warto znać kodeks pracy

www.dalmond.pl www.narzedziaspecjalne.com.pl Komornik Paweł Tomczak

Na co dzień mało kto myśli o tym, że przez cały czas towarzyszą nam zagadnienia z prawa. Jeśli poruszamy się po ulicy, to stosujemy zasady prawa drogowego. Jeśli popełniamy przestępstwo, to musimy się liczyć z tym, że może nas dopaść prawo karne.

Jednak większość ludzi, a przynajmniej wszyscy pracujący, powinni jak najlepiej poznać prawo pracy, tak aby wiedzieli, co im wolno a czego nie, co wolno pracodawcy a czego nie. Jeśli będziemy znali to prawo, to będzie szansa, że będziemy lepiej czuli się w pracy, bo będziemy wiedzieli, że ktoś czuwa nad naszym interesem, abyśmy nie byli wykorzystywani.

Prawa i obowiązki

Jeżeli zastanawiamy się, co zawiera w sobie taki kodeks pracy, to powinniśmy mieć świadomość, że przede wszystkim, zawiera prawa jakie ma pracownik.

Mówi on o tym, co wolno pracownikowi, a czego nie. Ile może mieć dni urlopu, kiedy może liczyć na dodatkowe bonifikaty, jak powinien być traktowany w określonych sytuacjach. Jednak taki kodeks zawierający prawa pracownika, zawiera także jego obowiązki.

To właśnie tam, znajdziemy informację, że pracownik musi być punktualnie na stanowisku pracy, że musi wykonywać powierzone mu zadania sumiennie. Warto o takich rzeczach wiedzieć, bo chodzi o to, abyśmy pamiętali, że nie tylko mamy prawa, które musi spełnić pracodawca, ale także podlegamy prawom, które pilnują, abyśmy my też wypełniali powierzone nam obowiązki w należyty sposób.

Każdy ma do niego dostęp

Warto wiedzieć, że jeśli tylko chcemy, to bez trudu możemy uzyskać dostęp do takiego kodeksu prawa pracy.

Możemy go znaleźć w internecie i wówczas będziemy mieli pewność, że trafimy na jego najnowszą wersję. Ale możemy go również kupić w formie drukowanej i wówczas będziemy mogli do niego zaglądać w każdej chwili, a nawet jeśli będzie taka potrzeba, mieć go przy sobie. Najważniejsze jest tutaj to, abyśmy po prostu wiedzieli, że takie coś istnieje, że możemy się na takie coś powoływać i że możemy się podpierać ustawami, które będą w takim kodeksie zawarte.

Warto zobaczyć jakie mamy prawa, ale też i obowiązki. Dlatego warto czasami poświęcić trochę czasu na przejrzenie takiego kodeksu, bo wówczas będziemy mieli pewność, że nikt nas nie oszukuje, że dostajemy od pracodawcy to co powinniśmy dostać, a to będzie oznaczało, że również będziemy mieli większą motywację do tego, aby w prawidłowy sposób wykonywać powierzone nam zadania. W razie wątpliwości, zawsze możemy poprosić specjalistów o odpowiednią weryfikację danych rzeczy.